All posts by Test

New AZAB 2019 website now live!

We are enormously excited to announce that the new AZAB 2019 website went live on the Friday, 3rd February 2017, and you can now submit Expressions of Interest online via azab.co.uk.

The new site offers a more dynamic, flexible and simple experience to entering the AZAB, as well as providing an interesting platform for spectators to watch the race unfold.

The 2019 AZAB race will start from Falmouth at 1200 BST on Saturday, 1st June. Competitors can enter by simply clicking on the ‘enter the AZAB 2019’ tab; this is located on the home page. Preceding this, you can create your very own account by clicking on the orange button that reads ‘enter your interest in the AZAB 2019’. Then fill out your details, enter the race and pour yourself a glass of Champaign!

This feature enables you to enter further race entry information via your race profile page. Simply log onto the site, click ‘edit profile’ and complete all of the relevant fields concerning skipper information, crew information (if applicable) and boat details.

You can edit and update your online entry form at anytime, so there’s no need to worry about not having the relevant information at the time of entry.

For non-UK entrants, payment must be made by BACS.

We hope you enjoy the new site. If you have any enquires or problems upon using it, then please don’t hesitate to contact us and we will be happy to assist you.

Happy racing and we hope to see you on the 1st June 2019!

2015

The AZAB 2015 race results

CLASS 1 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2015 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Croix du Sud 11:04:17:00 13:20:40:17
2 sec Hayai 12:00:20:25 14:21:49:49
3 Fastrak X 14:12:35:25 15:03:34:47

CLASS 2 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2015 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Just Plain Krazy 13:15:40:03 13:18:17:20
2 Sarabande 14:16:09:33 15:04:07:57
3 Juliette 15:10:44:04 15:12:13:02

CLASS 3 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2015 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Aliana 16:03:03:15 15:17:22:40
2 Jager 15:23:25:32 15:18:03:27
3 Happy 16:13:10:17 16:02:50:42

CLASS 4 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2015 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Olbia 17:06:16:20 15:10:21:34
2 Dreamcatcher 16:21:07:30 15:18:23:12
3 Saboo 17:14:40:32 16:01:28:48

 

 

 

 

 

 

 

 

2011

The 10th AZAB saw each boat carry a tracker.

The tracker reported position, speed and course each hour. This proved very popular and was published on the web for the world to follow the race.

CLASS 1 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2011 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Franglais Francis Shillitoe / Thomas Shillitoe 19.2.07.34 16.8.09.21
2 Stratagem Mike Sturrock / Tim Taylor 20.4.36.42 17.23.18.16
3 Christina Valerie Gardiner / Craig Hill 23.6.10.57 20.20.41.23

CLASS 2 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2011 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Vela Fresca Neil Matson, L1 Solo, L2 Sam Matson 17.15.55.10 17.4.53.51
2 Tamarind Mervyn Wheatley 18.13.49.49 17.12.51.50
3 Growler Bill Caldwell / Walter Hooley 19.10.26.17 18.1.47.15

CLASS 3 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2011 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 Taika Chris Tibbs / Don Wright 14.9.23.19 14.12.09.06
2 Elixir Flic Gabbay / Roger Barber 14.19.11.57 15.7.59.11
3 Truant Steve Thomas 15.18.49.12 15.21.28.18

CLASS 4 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2011 Placings Elapsed Time Corrected Time
1 La Promesse Jan Kees Lampe 12.5.40.40 14.19.21.00
2 Jbellino Rob Craigie / Charles Allen 13.20.45.11 14.22.22.30
3 Jammy Dodger Neil Martin ( L1) Deb Fish L2Dick Cowan ( L1) Andy Horrocks L2 13.13.51.27 14.22.46.09

2007

60 boats took part with sailors from 6 nationalities.

Satellite phones were carried by each boat with the crews required to report their position each day.

CLASS 1 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2007 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Illusion of Lorne (Red Admiral) Peter Sharp/Bob Hudson 15.23.29.00 14.7.36.04
2 Araminta of Hythe (Nicholson 32 MRX) James Walker/Henry Walker 18.17.09.00 15.10.05.59

CLASS 2 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2007 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Cavatina (Granada 38) David Hennessy/Eric LissonSean Hanley 15.07.04.00 14.04.16.15
2 Tamarind (Formosa 42) Mervyn Wheatley (SH) 16.17.31.00 15.10.36.00

CLASS 3 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2007 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Star Dancer (Southerly 110) Rob Packham/Robert HooykassJohn Crabtree 16.17.10.00 15.16.41.44
2 Ruffian S(igma 36) Peter McIntyre/Emma Nutt 16.21.26.00 50.20.17.47

CLASS 4 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2007 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Musk Ox (X362 Sport) Neville Devonport/Steve Robinson 14.18.27.00 14.21.17.08
2 Jellina (J133) Mark Lloyd and Deb Fish 13.12.01.00 14.23.20.04

 

Best aggregate corrected time Cavatina
Singlehanded best aggregate corrected time Tamarind
Family crewed yacht Araminta of Hythe
Skipper/Crew showing best Corinthian Spirit Tamarind

2003

48 yachts entered with 6 nationalities represented.

The size was set at 29ft to 61ft.

An eventful and stormy start led to a few competitors retiring.

CLASS 1 SINGLE OR TWO HANDED MONOHULLS

2003 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Coryphaena (Southerly 100) Gary Clements, Chris Knowlton 601.19 509.80
2 Ayesha (Biscay 36) Paul & Libby Heiney 587.60 521.87

CLASS 2 TWO HANDED MONOHULLS, CHS UNDER 0.960

2003 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Sleuth Hound (Sigma 362) Colin Drummond, Finbarr O’Halloran 467.30 478.69
2 Suroma (Starlight 35) Bill & Marti Graham 501.25 470.67
3 Tamarind (Formosa 42) Mervyn Wheatley 523.60 479.62

CLASS 3 TWO HANDED MONOHULLS, CHS 0.960 OR ABOVE

2003 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Torbellino (Sigma 38) Rob Craigie, Karen Dolling 455.85 453.57
2 Equilibrium (Sweden 38) Graham Whitehouse, Michael McGee 480.20 471.56
3 Nutcracker (Halberg-Rassy 39) Simon Timm, Steve Butters& Neil Thackray, Nick Whitehead 534.78 516.60

CLASS 4  WATER BALLASTED MONOHULLS

2003 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Jalfrezi (J120) Gareth Thomas, Ras Turner 375.23 405.25
2 Roaring Forty (Open 40) Michael Kleinjas, Ian Wittevrongel 334.10 410.94
3 Matjas (J130) Pieter de Kort, Frits TackenbergDouwe Brick 377.12 416.71

 

Overall Line Honours Jalfrezi
Single Handed 1st Overall Tamarind
Family Crew Suroma
Corinthian Spirit Tamarind

1999

43 yachts were entered with eight nationalities represented.

John and Sally May trophy for the most Corinthian spirited crew as voted for by the participants was presented for the first time.

CLASS 1 (SINGLEHANDED or TWO HANDED MONOHULLS)

1999 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Hakuna Matata (Mustang 30) Charles Allen 17-23-00 16-18-59
2 Bucks Eagle (Sadler 34) Colin/Jeremy Wharton 18-08-31 16-23-55
3 Tyrant (Hustler 35) Mike Jaques/Bill Wright 19-17-22 17-09-58

CLASS 2 (TWO HANDED MONOHULLS)

1999 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Imperador  (Sigma 36) Patrick Dekeyser/Philippe Bernaert’ Paul Alenus 17-21-00 16-23-53
2 Red Ruth  (Rustler 42) Chris Coles/Duncan McMillan 17-20-41 17-17-40
3 Firanjo 111  (Impala 40) Philippe de Troy/L. de Neuville’H. Kesteloot 18-04-01 17-22-21

CLASS 3 (TWO HANDED MONOHULLS)

1999 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Just Another Cunning Plan  (J-110) Robert Davis/Rachel Hibberd 17-17-23 17-23-46
2 Cork Malt  (Beneteau First 50) Rod Jenkins/Allan Barwell 16-12-31 18-12-54

CLASS 4 (WATER BALLASTED MONOHULLS)

1999 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Mannequin  (Open 40) Ronny Nollet/Xavier Wyckmans 13-17-05 16-21-2
2 Alice’s Mirror  (32’ one-off) Jerry Freeman/Laurent Noel 16-21-47 17-00-37

CLASS 5 (MULTIHULLS)

1999 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Multihull Centre Backlash(Banshee Catamaran) Tony Purser/Pip Patterson 17-04-26 19-21-35
2 Pegasus (Outremer 38 Catamaran) Peter/Ralph/Diana Kinch 14-21-20 17-16-52

OVERALL LINE HONOURS

1999 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
Mannequin  (Open 40) Ronny Nollett 13-17-05 16-21-25

1995

20th Anniversary AZAB attracted 61 boats.

Fast outbound leg with the first boat home shaving 2 days of the 1979 record.

CLASS 1 (SINGLE-HANDED MONOHULLS)

1995 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Luneborg (Contessa 32) Ronny Nollet 22-05-37 475.45hrs
2 Haigri (Rival 38) Mervyn Wheatley 22-16-48 497.40hrs

CLASS 2 (TWO-HANDED MONOHULLS, CHS UNDER 0.960)

1995 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Carte Blanche (Swan 36) Jem & Maureen Tetley 22-06-46 492.52hrs
2 Pyewacket (Jaguar 27) Jeremy Anning & Ainsley Harrison 6-18-06 501.48hrs
3 Cantata (Westerly Fulmar 32) Mike Bradley & David Temple 23-04-48 501.68hrs

CLASS 3 (TWO-HANDED MONOHULLS, CHS 0.960 OR ABOVE)

1995 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Zaphod (X-Boat 412) Eric Broadley & Carl Phillips (out)Simon Reid (ret) 18-00-30 462.35hrs
2 Midnight Getaway (MG 335) Andrew & Jon Firebrace 20-04-18 470.73hrs
3 Chantue of Emsworth (Sigma 41) Chris Hornsey & Bill Tremlett 19-20-51 472.08hrs
4 Sunday (J 35) Peter Ploeg & Patty Schmidt 18-20-10 472.97hrs

(Sunday’s first placing in Class 3, lost due to a time penalty imposed for non-compliance with the Rules, was subsequently reinstated after the skipper’s protest to the RYA was upheld)

CLASS 4 (WATER-BALLASTED MONOHULLS)

1995 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Panic Major (Nickerson 60) Robert Nickerson & David Sawdon 15-04-43 491.63hrs
2 Sea Talk (40ft one-off) Simon van Hagen & Kitty Hampton 17-20-38 500.65hrs

CLASS 5 (MULTIHULLS)

1995 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Shockwave (34ft tri) John Fowler & Mark Orr 15-22-47 524.42hrs
2 Fiery Cross (40ft tri) Rupert Kidd & Alan Mitchell 17-14-14 594.40hrs

OVERALL LINE HONOURS

1995 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
Queen Anne’s Battery (60ft mono) Mark Gatehouse &Chrissie Metheroll (ret) 15-03-34 528.98hrs

1991

Four nationalities represented.

Fast race with several yachts broke the 6 day barrier.

Disaster struck twice with one boat losing a keel and another hitting a whale.

CLASS A (SINGLE-HANDED MONOHULLS)

1991 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Corkscrew (Twister 28) Trevor Leek 23-22-22 469.25hrs
2 Largo (Rival 32) John Passmore 23-05-08 485.25hrs

CLASS B1 (TWO-HANDED MONOHULLS, CHS UNDER 0.960)

1991 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Castaway (Freedom 35) George Tinley & Charles Warren 18-08-01 393.42hrs
2 Katla (J30) Martin Pavey & Steve Garnham 18-11-45 425.55hrs

CLASS B2 (TWO-HANDED MONOHULLS, CHS 0.960 OR ABOVE)

1991 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Private Lives (Beneteau First 35) Sarah Jane Hall & David Alan-Williams.. 16-13-05 381.20hrs
2 Sail Troon (MG RB34) Iain Hunter & Sally Creaser 16-15-12 397.20hrs

CLASS C (MULTIHULLS)

1991 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Transient (35ft tri) Helena Darvelid & Brian Thompson 12-13-16 396.40hrs

CLASS D (WATER-BALLASTED MONOHULLS)

1991 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Rucanor (Beneteau 30) Michel Kleinjans 15-22-14 384.55hrs
2 ROX (40ft one-off) Jenny Pocock (out) & Desmond Hampton (ret) 15-22-58 413.60hrs

OVERALL LINE HONOURS

1991 PLACINGS Elapsed Time Corrected Time
1 Panic Major (Nickerson 60) Robert Nickerson & Martin Selles 11-32-54 432.28hrs

1987

The AZAB fleet dropped to 39 entries.

Lower size limit raised to 25ft, upper to 45ft for single-handers and 75ft for two-handed crews.

SINGLE-HANDED MONOHULLS

1987 PLACINGS

Elapsed Time

Class A Shoki (First 30) John Elliott 22-00-41
Class B Orion Iru (45ft S&S cutter) Jose Ugarte 17-05-55

TWO-HANDED MONOHULLS

1987 PLACINGS

Elapsed Time

Class D Maris Otter (Sadler 32) George Debenham & Guy Nicholls 22-04-46
Class E Windthrift (She 36) John & Janet Trythall 22-05-37
Class F Sionan (Sigma 41) M Jackson & R Phipps/R Fuller 20-23-16
Class G Cherry Valley Super Duck(Panic 60) Robert Nickerson & M Fitzgerald 4-00-08

OVERALL LINE HONOURS

1987 PLACINGS

Elapsed Time

Novanet Elite (75ft cat) Peter Phillips & Dickie Gomes 13-22-10

MONOHULLS : CHANNEL HANDICAPSINGLE-HANDED

1987 PLACINGS

Corrected Time

1 Orion Iru (45ft S&S cutter) Jose Ugarte 446.61hrs
2 Shoki (First 30) John Elliott 509.12hrs
3 Quixote (UFO 34) Mary Falk 517.60hrs

TWO-HANDED

1987 PLACINGS

Corrected Time

1 Cherry Valley Super Duck Robert Nickerson & M Fitzgerald 412.10hrs
2 Maris Otter George Debenham & Guy Nicholls 484.94hrs
3 Quilla (Starlight 29) Steve Thomas & Barrie Pennington 494.87hrs

MULTIHULLS : MOCRA HANDICAP

1987 PLACINGS

Corrected Time

1 Banshee (Banshee 35 cat) Lillian & Richard Woods 488.17hrs

1983

Upper size limit increased to 40ft.

55 starters including only one multihull.

The outward leg was fast setting several records that stood until 1995.

SINGLE-HANDED YACHTS

1983 PLACINGS

Elapsed Time

Class 1 Alice’s Mirror (30ft mono) Chris Smith (out) Jerzy Rakowicz (ret)

20-20-22

Class 2 Lady Dona (Rival 34) Piet ter Laag

25-07-29

Class 3 Assassin (Contessa 38) Brian Wells

21-01-26

TWO-HANDED YACHTS

1983 PLACINGS

Elapsed Time

Class 4 Rizla + (30ft one-off tri) Alain & Thomas Veyron

20-20-56

Class 5 Whisperer (Passage Maker 30) GD Tatton-Brown & J Baker

22-18-05

Class 6 Beefeater (She 36) M Copley & CJ Harris/A Liggins

21-09-17

Class 7 RJN Marine (Panic 40) Robert Nickerson & G Hannaford

17-12-42

1979

Two-handed entries allowed.

Over 100 yachts entered although only 89 started.

Handicapping was abandoned opting for classes instead.

SINGLE-HANDED YACHTS

1979 PLACINGS

Elapsed Time

Class 1 Whisperer (Seal 26) GD Tatton-Brown

20-09-24

Class 2 Achillea (Achilles 840) Chris Butler

20-23-36

Class 3 Lady Dona (Rival 34) Piet ter Laag

22-18-31

Class 4 Spaniel (36ft mono) Jerzy Rakowicz

19-09-34

TWO-HANDED YACHTS

1979 PLACINGS

Elapsed Time

Class 6 Olympus (Advance 24) K Granholm & U Grahn

22-07-34

Class 7 Blueprint (Ballad 28) B Simpson-Wells & AR Dunstan

20-03-48

Class 8 Malaprop (Rival 34) Ian Reynard & Tony Collingridge

20-06-27

Class 9 Stanford Mariner (38ft mono) Fred Dovaston & John Weatherup

17-08-31

Class 10 Whisky Jack (34ft tri) Nicholas Gray & Julian Mustoe

16-20-41

1975

First Race for single handers only.

Monohulls and multihulls between 22ft and 38ft.

Raced on handicap but not divided into classes.

MONOHULLS

1975 PLACINGS

Elapsed Time

Corrected Time

1 Tyfoon V (Ohlson 35) Gustaf Versluys

19-05-02

440.19hrs

2 Port du Crouesty (29ft mono) Bernard Pallard

20-23-57

450.98hrs

3 Roussiane (Chance 37) Michel Malinovsky

18-09-00

453.47hrs

MULTIHULLS

1975 PLACINGS

Elapsed Time

Corrected Time

1 Three Legs of Man (Kelsall 37 tri) Nick Keig

16-05-15

462.55hrs

2 Capitaine Cook (Kraken 33 tri) Eugene Riguidel

18-11-03

504.94hrs